Györgyi Csaba: A fővárosi magyarörmény önmegőrzés bázisai – történeti interjúk tükrében
Az előadás első részében egy rövid, történeti összefoglalás hangzik el a magyarörményekről, illetve a fővárosi örménység kialakulásáról. Ezt követően a fővárosi magyarörmény identitás tartópilléreinek ismertetése következik, úgymint: a közös örmény történelmi emlékezet elemei; a közösségi tudat egyes tematikus formái; a család és az egyén világa; a kapcsolat az anyaországi, illetve a diaszpórában élő örményekkel; a műveltség, nyelv- és művészeti érzékenység és tehetség jelenléte; az örmény nyelv; az örmény vallásosság.
Rövid bemutatkozás
Györgyi Csaba 1991 őszén kezdett dolgozni a Fejér Megyei Levéltárban levéltári kezelőként. A történelem szak, illetve a teológia elvégzését követően egy ideig más területen, először egy civil-szervezetnél, később családfakutatóként helyezkedett el, majd 2010-ben visszatért a levéltárosi pályára. Előbb az MNL-ben, majd 2015-től Budapest Főváros Levéltárában, közelebbről a civil iratok referenciáján dolgozik.
Szabadidejében rövid novellákat, egy szóban NOLLÁKAT ír, negyedik kötete tavaly látott napvilágot. Emellett a Lehel téri plébánián egy Bibliakört is vezet.
Brunner Attila: Otto Wagner munkássága Pesten
Otto Wagner bécsi építész a 19–20. század fordulója építészetének egyik leginkább meghatározó alakja. A bécsi szecessziós mozgalom egyik vezéralakja, az építészeti és iparművészeti tervezés megújítója, a modernizmus programadója. Építészeti munkásságának korai fejezetei a történelmi Magyarországhoz kötődnek. Az előadás ezek közül azokat a munkáit mutatja be, amelyek a városegyesítés előtti Pest városához kötődnek. Ezek közül egy, Mandl Károly bérháza újonnan került beazonosításra.
Rövid bemutatkozás
Brunner Attila levéltáros, Budapest Főváros Levéltárának munkatársa 2017 óta. Kutatási területe a 19-20. század fordulójának művészete, különös tekintettel az alföldi régióra. 2023-ban jelent meg a magyarországi városházákról szóló monografikus munkája.
A munkatársak közül sokan az általuk kutatott korszak elismert szakemberei. Kutatási témáikat,
eredményeiket azonban sokszor közvetlen munkatársaik sem ismerik, és a nagyközönség is keveset
tud a nálunk folyó tudományos munkáról. Ezt a hiányt igyekszik pótolni a BFL+, ahol lehetőség nyílik
a levéltári feladatok mellett „plusz”-ként végzett tudományos munka bemutatására.
Minden alkalommal két előadás hangzik el, amelyeket kötetlen beszélgetés (kérdések, vélemények, észrevételek) követ.
A rendezvényen kép- és hangfelvétel készül.
Az esemény nyilvános akadálymentes és ingyenes, előzetes regisztrációhoz nem kötött.